• "Sprzątanie Ziemi"

• Opiekunem akcji w naszej szkole była pani Ewelina Grimm.

Kolejny raz uczniowie naszej szkoły brali udział w akcji sprzątania Ziemi. Uczniowie podzieleni na grupy mieli przydzielony obszar do posprzątania.  Porządkowaliśmy teren placu szkolnego, teren wokół szkoły, okoliczny las, obszar źródeł Czarnej Przemszy, ul. Harcerską, Konopnicką, Matejki, Czwartaków. Wiele udało się nam posprzątać, ale niestety nie wszystko, gdyż były to zbyt ciężkie przedmioty. Tak naprawdę 80% tego, co wyrzucamy kosza powinniśmy segregować. Tylko 20% nadaje się do wyrzucenia. Tak duża ilość śmieci wokół nas dziwi, gdyż z dniem 1 lipca 2013 weszła w życie ustawa śmieciowa, zgodnie, z którą, za wywóz odpadów z gospodarstw odpowiedzialne są lokalne samorządy. Każde gospodarstwo otrzymuje od firmy zajmującej się wywozem odpadów specjalne worki na: plastik, papier, szkło, odpady zielone. Więc pytanie ,,Dlaczego niektórzy z nas wywożą odpady do lasów, pobliskie drogi?”. Niektóre odpady bardzo długo się rozkładają. Oto szacunkowy czas rozkładu poszczególnych odpadów: słoik milion lat, butelka PET 1000 lat, reklamówka 400 lat, puszka 150 lat, guma do żucia lub niedopałek papierosa 5 lat. A jeszcze są niebezpieczne odpady takie jak oleje, baterie, żarówki. Zwykła bateria guzikowa, którą mamy w zegarkach jest w stanie skazić 400 litrów wody. Większość odpadów możemy segregować i oddać do ponownego przetworzenia. Dzikie wysypiska nie tylko szpecą krajobraz ale także negatywnie wpływają na środowisko, wody, gleby, faunę i florę. Wołamy głośno ,,Dość dzikim wysypiskom śmieci” !!!

• Wybory Samorządu Uczniowskiego

• 19.09.2018 Uczniowie poznali wyniki głosowania do Samorządu Uczniowskiego.

Kandydaci zostali wyłonieni z klas starszych, a prawo wyborcze mieli wszyscy uczniowie.

W drodze tajnego, demokratycznego głosowania wybory wygrał Nikolas Pawlik, który objął stanowisko Przewodniczącego Samorządu. Gratulujemy!

Nikolasowi w pełnieniu obowiązków będzie pomagać Julia Czernek i Karolina Skałka.

Życzymy całemu Samorządowi sukcesów i owocnej współpracy z nami - Nauczycielami:)

Pozdrawiamy - Grono Pedagogiczne:)

• Zaproszenie na Piknik w Łutowcu.

• Jurajski Piknik Paleontologiczny w Łutowcu odbędzie się 22 września. Jest to unikalna rodzinna impreza, łączącą aspekty naukowo-poznawcze z zabawą w pięknych jurajskich plenerach. W tym roku Piknik będzie częścią I edycji święta Szlaku Orlich Gniazd. Czwarta już edycja Pikniku, odbędzie się przy Szkole Podstawowej w Łutowcu. Nie zabraknie, wystaw i ekspozycji na temat prahistorii Jury Krakowsko-Częstochowskiej, warsztatów, animacji, konkursów, plenerów artystycznych, a także pokazów kulinarnych i kosztowania przysmaków kuchni regionalnej. Można będzie spróbować wspinaczki skałkowej, obejrzeć pokazy rekonstrukcji historycznych oraz wziąć udział w koncercie plenerowym.

Serdecznie zapraszamy :)

• Piknik Rodzinny w Blanowicach

• 8 września odbył się IV Piknik Rodzinny, którego współorganizatorem było Stwarzyszenie "Blanowskie Mamuśki". Jako, że przyjaźnimy się z Paniami, jedną z atrakcji była przejażdżka na naszej szkolnej Olczy.

Dziękujemy za zaproszenie, do zobaczenia za rok.

• Spotkanie najmłodszych Uczniów z panem aspirantem.

• Do Pierwszoklasistów przyjechał dziś pan aspirant z wydziału Ruchu Drogowego z Zawiercia. Pan policjant tłumaczył dzieciom zasady bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię. Nasi Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali lekcji i w praktyce wykorzystali przyswojoną wiedzę.

Dziękujemy panu Policjantowi za przybycie i cenne wskazówki.

• Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2018/2019

• W Szkole Podstawowej nr 14 Fundacja "Elementarz" w Zawierciu odbyło się oficjalne Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2018/2019.

Witamy Serdecznie wszystkich uczniów szkoły i nasze kochane przedszkolaki 😊