• Elektroniczna skrzynka podawcza

          • Uprzejmie informujemy, że możliwe jest wnoszenie pism w formie dokumentów elektronicznych do Szkoły Podstawowej Nr 14 Fundacji "Elementarz" w Zawierciu, za pośrednictwem Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej ePUAP.

            W celu dostarczenia do Szkoły Podstawowej nr 14 Fundacji "Elementarz" w Zawierciu  dokumentu elektronicznego należy zarejestrować się na elektronicznej platformie usług administracji publicznej (ePUAP) pod adresem epuap.gov.pl.

            Dokładna instrukcja zakładania konta. Porady praktyczne (wraz ze zrzutami ekranowymi), jak założyć konto, zaczynają się od strony 5. ww. instrukcji.

            Po założeniu konta i zalogowaniu się na ePUAP użytkownik ma dostęp do elektronicznej skrzynki podawczej Szkoły Podstawowej nr 14 Fundacji "Elementarz" w Zawierciu. Wystarczy kliknąć w link:

             https://epuap.gov.pl/wps/portal/strefa-klienta/katalog-spraw/profil-urzedu/UMZawiercie

            Za jego pomocą załatwią Państwo każdą sprawę należącą do kompetencji Szkoły Podstawowej nr 14. Do formularza można dodawać załączniki o następujących rozszerzeniach: .doc, .docx, .gif, .jpg (.jpeg), .ods, .odt, .pdf, .png, .rtf, .svg, .tif(.tiff), .txt, .xls, .xlsx, .xml. Maksymalny rozmiar dokumentu elektronicznego to 5 megabajtów.

          • Egzamin ósmoklasisty

          • Terminy egzaminów

            Egzamin ósmoklasisty w szkołach dla dzieci i młodzieży oraz w szkołach dla dorosłych, w których nauka kończy się w semestrze wiosennym potrwa od 16 do 18 czerwca. Termin dodatkowy odbędzie się od 7 do 9 lipca. Wyniki egzaminu ósmoklasiści poznają do 31 lipca. Szkoły otrzymają również wtedy zaświadczenia

            Źródło: www.men.gov.pl

          • Konkurs Dzień Ziemi

          • KONKURSY – DZIEŃ ZIEMI 2020.
            Od dłuższego czasu głośno mówimy o globalnym ociepleniu, smogu, kataklizmach przyrodniczych takich jak, susze, pożary, huragany i w ostatnich miesiącach o pandemii COVID 19. Teraz, zamknięci w swoich domach, zastanawiamy się – jaka czeka nas przyszłość. Trzeba wierzyć, że przyjdą lepsze dni i pozytywnie myśleć zgodnie ze słowami piosenki ,,Wystarczy odrobina nadziei, pozytywne myślenie wszystko odmieni”.
            Dlatego chciałybyśmy poprosić Was, abyście podzielili się swoimi przemyśleniami na temat:
            „Piękna przyszłość naszej planety”
            Prace możecie wykonać w dwóch formach:
            1.    Napisz krótki tekst (maksymalnie 2 strony, rozmiar czcionki 12) na wymieniony wyżej temat.
            2.    Wykonaj pracę plastyczną w formacie A4, w dowolnej technice, w której przedstawisz swoją wizję „Pięknej przyszłości naszej planety”.
            3.    Zdjęcia prac plastycznych i prace tekstowe należy przesyłać do 30.04.2020 na adres ewelina.osys@wp.pl
            4.    Ocena prac tekstowych i plastycznych odbędzie się  w kategoriach:
            Klasy   1-3
            Klasy 4-6
            Klasy 7 -8
            5.    Wyniki opublikowane będą na stronie Szkoły po świętach majowych. 
            6.    Po powrocie do szkoły zwycięzcy otrzymają dyplomy.
            Zapraszamy do udziału w konkursie
            Nauczyciele biologii i geografii

          • Dzień Ziemi w Ministerstwie Klimatu

          • Drogi uczniu i nauczycielu !!! Zapraszamy do wzięcia udziału w warsztatach on –line ,,Dzień Ziemi w Ministerstwie Klimatu”

            Warsztaty on-line będą dostępne na żywo na stronie www.dzienziemiwmk.pl. Za pośrednictwem specjalnego czatu każdy z uczniów i nauczycieli będzie mógł zadać pytanie ministrowi klimatu Michałowi Kurtyce oraz uczestniczyć w wykładach zaproszonych ekspertów: „Zrozumieć globalne ocieplenie - mechanizm i konsekwencje” (dr Mariusz Gogól) i „OZE. Skąd mamy prąd?” (dr Tomasz Rożek). Wydarzenie zakończą warsztaty filmowe z Szymonem Chałupką (vlog „Filmujemy!”).
            Jak wziąć udział w warsztatach? To niezwykle proste. Wystarczy z domowego komputera wejść 22 kwietnia o godz. 11:40 na stronę www.dzienziemiwmk.pl i postępować zgodnie z instrukcją. Interaktywny formularz poprosi Państwa o podstawowe informacje: imię, numer i nazwę szkoły, miejscowość. Po zarejestrowaniu staniecie się Państwo pełnoprawnymi uczestnikami warsztatów, będziecie mogli obejrzeć wykłady i wziąć udział w czacie, za pośrednictwem którego możecie także zadać pytania ministrowi klimatu i ekspertom. W warsztatach mogą wziąć udział wszyscy uczniowie i nauczyciele, przede wszystkim z klas 7-8 szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych.
            Harmonogram warsztatów:
            11:40 rozpoczęcie czatu
            11:45 wykład dra Mariusza Gogóla ,,Zrozumieć globalne ocieplenie”
            12:05 wykład dra Tomasza Różka ,,OZE. Skąd mamy prąd?”
            12:25 przerwa
            12:35 wideoczat z Michałem Kurtyką, ministrem klimatu
            13:15 przerwa
            13: 20 nagroda dla wytrwałych warsztaty filmowe z Szymonem Chałupką ,,Jak zwykłym telefonem komórkowym nakręcić profesjonalny film?”
            13:45 zakończenie warsztatów

          • Kontakt z nauczycielami

          • Dla Państwa wygody w celu usprawnienia komunikacji między rodzicami a nauczycielami uruchomiliśmy dodatkowy adres mailowy: sp14koronawirus@interia.pl.

            Wychowawcy klas ustalili godziny konsultacji, w których będą do Państwa dyspozycji drogą telefoniczną lub przez media społecznościowe. Grafik konsultacji przedstwia się następująco:

            kl "0" czwartek 16.00-17.00
            kl I wtorek 16.00-17.00
            kl II wtorek 16.30-17.30
            kl IV czwartek 14.00-15.00
            kl V wtorek 16.30-17.30
            kl VI sroda 14.00-15.00
            kl VII czwartek 12.00-13.00
            kl VIII wtorek 14.30-15.30

            Dodatkowe informacje, znajdziecie Państwo w zakładce "Nauka w domu", zachęcamy do zapoznania się z zamieszczonymi dokumentami i informacjami.

          • Zadania na czas kwarantanny

          • Drodzy Rodzice i Uczniowie, wprowadzony czas tzw. kwarantanny społecznej jest czasem pracy i nauki szkolnej. W związku z tym, nauczyciele przedmiotowi udostępnią uczniom zadania i ćwiczenia do samodzielnego wykonania w domu. Materiały te są przesyłane przez komunikatory, media społecznościowe i/lub stronę internetową.

            Prosimy o śledzenie załączanych zadań. (Dla Rodziców i Uczniów -> zadania dla uczniów na czas kwarantanny).

             

          • Informacje o zawieszeniu zajęć

          • Zawieszenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych

            11.03.2020

            Od 12 do 25 marca br. funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostaje czasowo ograniczone. Oznacza to, że w tym okresie przedszkola, szkoły i placówki oświatowe zarówno publiczne, jak i niepubliczne nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych. To decyzja Ministra Edukacji Narodowej wynikająca z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa. 

             

            Lekarze, specjaliści, eksperci WHO wskazują, że wprowadzenie odpowiednich i odpowiedzialnych działań może ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Obecna sytuacja epidemiologiczna w Polsce może zagrozić zdrowiu obywateli. Dlatego na podstawie tzw. specustawy Minister Edukacji Narodowej przygotował rozporządzenie, które czasowo ogranicza funkcjonowanie jednostek systemu oświaty na obszarze całej Polski. 

            Zawieszenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych

            Zawieszenie zajęć dotyczy przedszkoli, szkół i placówek oświatowych (publicznych i niepublicznych), z wyjątkiem:  

            • poradni psychologiczno-pedagogicznych; 

            • specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych; 

            • młodzieżowych ośrodków wychowawczych, młodzieżowych ośrodków socjoterapii, specjalnych ośrodków wychowawczych, ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych;

            • przedszkoli i szkół w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej; 

            • szkół w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich; 

            • szkół przy zakładach karnych i aresztach śledczych.

            Rodzicu, 

            • ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne Twoje i Twojego dziecka, zajęcia zostaną zawieszone od 12 marca br. W przedszkolach i szkołach podstawowych 12 i 13 marca br. będą jeszcze prowadzone działania opiekuńcze; 

            • zachęcaj dziecko do samodzielnej nauki w czasie gdy nie będzie lekcji w szkole. Ministerstwo Edukacji Narodowej na platformie epodręczniki.pl. udostępnia szereg materiałów edukacyjnych, które pozwalają uzupełnić, ugruntować i poszerzyć wiedzę. Dostęp do tych zasobów jest bezpłatny;

            • jeśli masz dziecko w wieku do 8 lat, przysługuje Ci zasiłek opiekuńczy do 14 dni. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie internetowej ZUS; 

            • przekaż osobom, które będą opiekować się Twoim dzieckiem, podstawowe informacje dotyczące bezpieczeństwa i higieny;

            • rygorystycznie przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz;

            • śledź na bieżąco komunikaty GIS, MZ i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz informacje przesyłane przez dyrektora szkoły.

            Uczniu, 

            • pamiętaj o swoim bezpieczeństwie w domu. Unikaj miejsc, gdzie są duże skupiska ludzi (np. komunikacja publiczna, kino, teatr, centra handlowe); 

            • przerwa w funkcjonowaniu Twojej szkoły nie powinna oznaczać dni wolnych od nauki; 

            • odpowiedzialnie wykorzystaj czas zawieszenia zajęć w Twojej szkole. Przeczytaj ulubioną książkę, spróbuj uzupełnić swoje wiadomości lub rozwijaj kompetencje. Skorzystaj przy tym z darmowej platformy epodreczniki.pl i materiałów rekomendowanych przez Twojego nauczyciela; 

            • przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz.

          • Spotkanie z policjantami.

          • 06.02.2020

            Policjanci z Komendy Powiatowej w Zawierciu z wydziału profilaktyki dla nieletnich przeprowadzili dziś z uczniami klas starszych pogadankę dotyczącą odpowiedzialności cywilno-prawnej nieletnich i problemu uzależnień.

             

            Panowie policjanci poruszyli takie tematy jak:

            • Demoralizacja, czyli złe zachowanie wśród młodzieży, powtarzalne łamanie ogólnie przyjętych norm społecznych - przykłady, skutki i konsekwencje.
            • Jak sobie radzić ze złym zachowaniem wśród kolegów.
            • Czyny karalne i wykroczenia popełnione po 13 roku życia a przed 17.
            • Krajowy rejestr osób karalnych- wpis nieletnich, którzy dopuścili się czynów karalnych.
            • Odpowiedzialność finansową rodziców za czyny karalne i wykroczenia dzieci.
            • Zniszczenie mienia, czyli czyn karalny.
            • Przestępstwa popełniane przez internet, umieszczanie zdjęć, wyśmiewanie się, szykanowanie.
            • Doprowadzenie do uszczerbku na zdrowiu innej osoby.

            Policjanci wytłumaczyli konsekwencje powyższych zdarzeń. Przestrzegali uczniów przed grożącymi im karami w postaci

            środków wychowawczych i poprawczych jak: upomnienie naprawienie szkody, kuratela rodzinna, kurator zawodowy, młodzieżowy ośrodek wychowawczy, schronisko dla nieletnich, czy zakład poprawczy.

             

            Został poruszony również wątek praw i obowiązków nauczycieli, a są to m.in.:

            zapewnienie opieki, a także obowiązek prawny informowania policji o czynię karalnym nieletnich.

            Problem zachowania demoralizacyjnego może być rozwiązany w szkole lub kolejno przez policję i sąd dla nieletnich.

             

            Pogadanka zakończyła się życzeniami panów policjantów, by spotykać się z młodzieżą tylko podczas takich prewencyjnych zajęć, a nie w trakcie innych czynności służbowych.

          • Zebranie z Rodzicami

          • Początek roku to okazja do spotkania się z nauczycielami podczas konsultacji - odbędą się one 09.01.2020 w godz. 16.30-17.30.

            O godz. 17.30 zapraszamy na zebrania klasowe.

            07.01.2020 będzie miała miejsce konferencja klasyfikacyjna.

          • Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku!

          • Oprócz życzeń informujemy iż tegoroczna przerwa świąteczno-noworoczna jest dość długa, gdyż do szkoły wracamy dopiero po święcie Trzech Króli tzn. zajęcia dydaktyczne w 2020 roku zaczynają się 7 stycznia.

            Do zobaczenia!