• Spotkanie z policjantami.

• 06.02.2020

Policjanci z Komendy Powiatowej w Zawierciu z wydziału profilaktyki dla nieletnich przeprowadzili dziś z uczniami klas starszych pogadankę dotyczącą odpowiedzialności cywilno-prawnej nieletnich i problemu uzależnień.

Panowie policjanci poruszyli takie tematy jak:

• Demoralizacja, czyli złe zachowanie wśród młodzieży, powtarzalne łamanie ogólnie przyjętych norm społecznych - przykłady, skutki i konsekwencje.
            • Jak sobie radzić ze złym zachowaniem wśród kolegów.
            • Czyny karalne i wykroczenia popełnione po 13 roku życia a przed 17.
            • Krajowy rejestr osób karalnych- wpis nieletnich, którzy dopuścili się czynów karalnych.
            • Odpowiedzialność finansową rodziców za czyny karalne i wykroczenia dzieci.
            • Zniszczenie mienia, czyli czyn karalny.
            • Przestępstwa popełniane przez internet, umieszczanie zdjęć, wyśmiewanie się, szykanowanie.
            • Doprowadzenie do uszczerbku na zdrowiu innej osoby.

Policjanci wytłumaczyli konsekwencje powyższych zdarzeń. Przestrzegali uczniów przed grożącymi im karami w postaci

środków wychowawczych i poprawczych jak: upomnienie naprawienie szkody, kuratela rodzinna, kurator zawodowy, młodzieżowy ośrodek wychowawczy, schronisko dla nieletnich, czy zakład poprawczy.

Został poruszony również wątek praw i obowiązków nauczycieli, a są to m.in.:

zapewnienie opieki, a także obowiązek prawny informowania policji o czynię karalnym nieletnich.

Problem zachowania demoralizacyjnego może być rozwiązany w szkole lub kolejno przez policję i sąd dla nieletnich.

Pogadanka zakończyła się życzeniami panów policjantów, by spotykać się z młodzieżą tylko podczas takich prewencyjnych zajęć, a nie w trakcie innych czynności służbowych.