Nasza Szkoła
Jesteśmy placówką położoną na obrzeżach miasta, gdzie otaczająca nas zieleń wprowadza w pozytywny nastrój, a uczniowie mają przestrzeń do spacerów, organizowania dni sportu czy kiełbasek. Nasi uczniowie chętnie korzystają z tych możliwości.
Odziały klasowe są nieliczne, co przyczynia się do komfortu pracy zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli. Lekcje przebiegają w korzystnej dla ucznia atmosferze, również ze względu na bardzo dobrze wykwalifikowaną kadrę. Nasi nauczyciele i specjaliści nieustannie się kształcą, są empatyczni a zarazem wymagający.
Nasza szkoła oferuje szeroki wachlarz zajęć specjalistycznych, takich jak:
- logopedia,
- SI,
- zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne,
- TUS,
- zajęcia korekcyjno-kompensacyjne,
- hipoterapia.
Ponadto w naszej szkole prowadzone są zajęcia:
- dydaktyczno-wyrównawcze z języka polskiego, angielskiego i matematyki,
- taneczne,
- języka migowego,
- jazdy konnej.
Biblioteka
Biblioteka szkolna to, miejsce które jest niezwykle istotne w życiu uczniów i nauczycieli. Oferuje dostęp do różnorodnych materiałów edukacyjnych, w tym książek, czasopism, filmów.
Nasza biblioteka to miejsce wyjątkowo dobrze wyposażone za sprawą ogromnych możliwości zamawiania materiałów edukacyjnych i ćwiczeniowych dla uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych.
Jesteśmy biblioteką często biorącą udział w konkursach czy akcjach. Mamy na celu zachęcanie uczniów do czytania, rozwijania zainteresowań, a także wygrywania wspaniałych nagród.
Biblioteka Szkolna - miejsce pełne książek i możliwości!
Biblioteka szkolna to serce naszej szkoły, które tętni życiem dzięki różnorodnym wydarzeniom, akcjom i projektom. Dla uczniów to przestrzeń, w której mogą rozwijać swoją pasję do książek, odkrywać nowe światy literackie oraz uczestniczyć w inspirujących inicjatywach. W naszej bibliotece każdy znajdzie coś dla siebie!
Akcje i konkursy czytelnicze:
- „Wielka Liga Czytelników” – VI Ogólnopolski Konkurs „Wielka Liga Czytelników” to projekt czytelniczy o zasięgu ogólnopolskim skierowany do uczniów klas 1-8 szkół podstawowych oraz ich rodziców. Ma on na celu zachęcenie młodego pokolenia do czytania książek oraz promowanie wspólnego czytania dzieci z rodzicami. Konkurs jest organizowany w trzech kategoriach: Klasy 1-3; Klasy 4-6; Klasy 7-8
Rok szkolny 2023/2024 Uczniowie SP 14 Fundacji „Elementarz ”ukończyli znaglania czytelnicze, zdobywając w VII Ogólnopolskim Konkursie Wielkiej Ligii Czytelników tytuły: Mistrza Polski w kategorii klas VII – VIII oraz I Wicemistrza Polski w kategorii klas I- III.
- „Czytam, bo lubię” – akcja czytelnicza, która motywuje do czytania. W ramach akcji uczniowie wypożyczają książki z biblioteki, a następnie odpowiadają na pytania dotyczące treści lektury lub wykonują ilustrację do książki. Za aktywność zdobywają pieczątki. Na zakończenie roku szkolnego uczestnicy otrzymują dyplomy i nagrody książkowe . Dla młodych czytelników to wspaniała okazja, by nie tylko rozwinąć nawyk regularnego czytania, ale również poczuć dumę z własnych osiągnięć.
- „Podróżnicy Po Krainie Książek” – „Podróżnicy Po Krainie Książek” to konkurs, który przenosi uczniów w fascynującą literacką podróż po niezwykłych krainach, które poznali dzięki różnym lekturom. Uczestnicy mają okazję odkrywać i prezentować światy przedstawione w książkach.
- W roku szkolnym 2023/2024 podróżowaliśmy wspólnie z Panem Kleksem i w klasach starszych oraz po świecie 10 skarpetek w klasach młodszych.
- „TyDzień Książki Elementarzu” – Dlaczego nie świętować Dnia Książki przez cały tydzień? W kwietniu, w ramach obchodów Dnia Książki i Praw Autorskich, uczniowie biorą udział w różnorodnych aktywnościach promujących literaturę. Podczas tego tygodnia można na szkolnym korytarzu spotkać bohatera literackiego i spróbować zgadnąć, z jakiej lektury pochodzi. Uczniowie mają również okazję wziąć udział w konkursach oraz nagrać filmik z recenzją książki, którą polecają (booktalking). To doskonała okazja, aby rozbudzić pasję do czytania i pokazać, że książki mogą być źródłem inspiracji oraz przygody.
- Spotkania czytelnicze w Oddziale Przedszkolnym - to wyjątkowe chwile, podczas których dzieci mają okazję zanurzyć się w magiczny świat opowieści. Szkolny bibliotekarz odwiedza najmłodszych z teatrzykiem kamishibai – tradycyjną japońską formą teatru obrazkowego, która wprowadza maluchy w fascynujące historie. Dzięki pięknym ilustracjom i wciągającej narracji dzieci nie tylko rozwijają wyobraźnię, ale także uczą się słuchania i rozbudzają swoją ciekawość do książek. Te spotkania są pełne radości i inspiracji, stając się ulubionym momentem w tygodniu przedszkolaków.
Biblioteka szkolna przyłącza się także do akcji organizowanych przez inne instytucje, wspierając wydarzenia promujące czytelnictwo i kulturę. Dzięki temu uczniowie mają okazję uczestniczyć w ogólnopolskich inicjatywach literackich, takich jak:
- „Narodowe Czytanie”, podczas którego uczniowie mają okazję wspólnie czytać fragmenty wybitnych dzieł polskiej literatury. To wyjątkowe wydarzenie promuje miłość do książek i pozwala głębiej poznać polską klasykę, integrując całą społeczność szkolną wokół literatury narodowej.
- „Czytamy z Sercem” - interdyscyplinarny projekt łączący dwa święta – Światowy Dzień Serca oraz Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. To inicjatywa, która łączy promocję literatury i czytelnictwa z edukacją zdrowotną. Program skupia się na poszerzaniu wiedzy dzieci i młodzieży na temat serca – jego budowy, funkcjonowania, chorób oraz symboliki, a także rozwijaniu wrażliwości na cierpienie i potrzeby osób chorych.
- ” Czytanie na Polanie” - to okazja obcowania z literaturą w magicznej, naturalnej scenerii. W ramach tego wydarzenia odbywają się spotkania czytelnicze na świeżym powietrzu, gdzie uczniowie, nauczyciele i bibliotekarz wspólnie spędzają czas, zanurzając się w pięknych opowieściach.