• Budowanie Mocy Uczenia się

          • 2022
            • Wycieczka do Krakowa

              Wycieczka do Krakowa

              W dniach 6-7 czerwca odbyla się dwudniowa wycieczka do Krakowa w ramach projektu "Budowanie Mocy Uczenia się", podczas której realizowane były zadania projektu.

          • 2022
            • ,,Zwierzęta zimą”

              ,,Zwierzęta zimą”

              W naszej szkole gościliśmy pana Tomasza z Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego Oddział w Smoleniu, który przeprowadził zajęcia w przedszkolu, w klasach 1-4 oraz 5-8. Tematem zajęć były ,,Zwierzęta zimą”. Pan Tomasz opowiadał o tym, jak zwierzęta przystosowują się do trudnych warunków panujących zimą, czym dokarmiać ptaki, które ptaki odlatują z Polski na zimę, a które w tym okresie przylatują do nas.

              Oto kilka porad dotyczących dokarmiania ptaków:

              1. Jeżeli już zaczynamy dokarmiać ptaki, wysypujmy pokarm o stałych godzinach, gdyż ptaki szybko się przyzwyczajają i przylatują po pokarm o danej porze.

              2. Nie dokarmiajmy ptaków pieczywem, gdyż jest ono przyczyną chorób ptaków a nawet może przyczynić się do ich śmierci.

              3. Należy karmić ptaki nasionami, zbożami.

              4. Można dokarmiać gotowanymi bez soli warzywami np. marchewką, burakiem oraz owocami.

              Na finał zajęć pan Tomasz pokazał nam jak wykonać ekologiczny karmnik z odpadów takich jak plastikowa butelka czy pokrywka. Dzięki takiemu zastosowaniu odpady zamiast trafić do kosza zyskują swoje drugie życie.

              I jeszcze ciekawostka: ryjówka- malutki ssak, który waży zaledwie 7 gramów, jest ogromnym żarłokiem. Zjada w ciągu doby nawet dwa razy tyle ile waży i aby przetrwać zimę podczas której brakuje pokarmu w postaci owadów, zmniejsza masę swojego ciała, co może zbytnio nas nie dziwić. Zadziwiające natomiast jest to, że zmniejsza też organy wewnętrzne, w tym mózg i czaszkę.

              Przyrodo jesteś niesamowita 🐻🐦🐜🦋🐢🌾🌗🌦️

          • 2022
            • ,,Kochasz dzieci - nie pal śmieci”

              ,,Kochasz dzieci - nie pal śmieci”

               

              W ramach działań zajęć przyrodniczych projektu ,,Budowanie Mocy Uczenia się”, uczniowie klasy czwartej i piątej przeprowadzili przy współpracy Fundacji Ekologicznej Arka akcję ,,Kochasz dzieci - nie pal śmieci”. Młodzi ekolodzy przygotowali happening, podczas którego poruszyli problem spalania odpadów w domowych paleniskach, które to przyczynia się do wielu chorób układu krwionośnego, nerwowego, oddechowego.

              Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji i filmiku z akcji ekologicznej.

              Akcja

          • 2021/ 2022
            • Zajęcia matematyczne i przyrodnicze w klasach 1-3

              Zajęcia matematyczne i przyrodnicze w klasach 1-3

               

              Podczas zajęć z projektu “Budowanie Mocy Uczenia Się” uczniowie bawią się m. in. w kodowanie i rozkodowywanie, grają w różne gry matematyczne i przyrodnicze, wykonują doświadczenia, przygotowują lapbooki w celu utrwalenia i uporządkowania wiedzy.

              Jedną z propozycji jest wykorzystanie klocków LEGO do nauki.

              Klocki LEGO mają już ponad 60 lat, a wciąż zachwycają zarówno dzieci jak i dorosłych. Ich nazwa pochodzi od dwóch duńskich słów Leg i Gold, co oznacza “baw się dobrze”. Klockami LEGO można się zarówno świetnie bawić, jak i świetnie uczyć bawiąc. Na zajęciach w młodszych klasach, w ramach projektu dzieci zgłębiały tajniki symetrii, wykorzystując w tym celu właśnie klocki LEGO.

          • 2021
            • Śmieci wokół nas

              Śmieci wokół nas

              Przyroda kryje w sobie wiele niewiadomych, które to staramy się odkrywać poprzez rozmowy, doświadczenia, obserwacje, zajęcia terenowe. Przez kilka zajęć poruszaliśmy temat odpadów. Poznaliśmy czas ich rozkładu, przygotowywaliśmy plakaty, ulotki zachęcające do segregacji śmieci. Nasze działania przenieśliśmy poza mury szkoły, gdyż zorganizowaliśmy happening ,,Śmieci wokół nas” podczas którego zaopatrzeni w plakaty, ulotki, megafon spacerowaliśmy po Bzowie i zachęcaliśmy mieszkańców do segregacji odpadów, dbania o przyrodę. Gdy tylko pogoda sprzyjała na zajęciach projektowych a także na lekcjach wychodziliśmy na plac szkolny, obserwowaliśmy przyrodę i dokonywaliśmy pomiarów. Gdy za oknem deszcz, przyszedł czas na obserwacje mikroskopowe i doświadczenia takie jak nurek, mega bańki. Przyroda, przyroda dla małych i dużych ogromna przygoda🐜🐞☔🐾🐌🍀

          • 2021
            • Wycieczka do Smolenia

              Wycieczka do Smolenia

              W październiku 2021 odbyła się szkolna, dwudniowa wycieczka do Smolenia w ramach projektu ,,Budowanie Mocy Uczenia Się”.

              Na początku wycieczki rozdano uczniom karty uważności, aby spędzili oni ten czas radośnie i ciekawie oraz jak najwięcej z tego czasu zapamiętali. Ćwiczenie miało na celu pomóc w zapamiętaniu tych radosnych chwil. Zadaniem uczniów było zapisywanie w trakcie wyjazdu własnych doświadczeń, rzeczy, które mogli zaobserwować i dotknąć, zapachów, które mogli poczuć, a także smaków i dźwięków.

              Podczas pobytu w ośrodku uczniowie wzięli udział w warsztatach ekologicznych pt. "Dobre rady na codzienne odpady". Szczególnie interesujące były dla uczniów zdjęcia zanieczyszczeń w linii nadbrzeżnej, morzach i oceanach. Nasi uczniowie wykazali się także dużą wiedzą z zakresu ekologii odpowiadając na pytania prowadzącej. Podczas warsztatów poruszano temat zanieczyszczeń, czasu rozkładu odpadów, recyklingu. Następnie uczniowie grali w grę planszową osadzoną w parkach krajobrazowych województwa śląskiego. Dzielnie odpowiadali na trudne pytania z zakresu ekologii.

              Następnie odbyły się zajęcia w muzeum, w którym mieszczą się odnalezione przez archeologów dowody obecności ludzi pierwotnych, ślady osadnictwa wczesnośredniowiecznego (części uzbrojenia, naczyń), kości mamuta i innych zwierząt jaskiniowych. Uczniowie mogli także poznać świat zwierząt łąk, lasów i środowiska wodnego.

              Po obiedzie zorganizowana została gra terenowa. Uczniowie, w drodze losowania, zostali podzieleni na grupy. Wyłoniono 8 drużyn o następujących nazwach: Nocne Motyle, Niebieskie Gepardy, Rubiny, Vitobella, TeamX, Leśne Skrzaty, Buraczki, Cichociemni. Każda z drużyn otrzymała mapę na której zlokalizowane były punkty które musieli odnaleźć. W punktach ukrywali się opiekunowie z przygotowanymi wcześniej wyzwaniami. Rozmaite łamigłówki, zadania matematyczne, zadania logiczne i tajemnice do rozwikłania – gęsta atmosfera rywalizacji unosiła się w powietrzu! Wygranymi okazała się grupa Team X. A kolejne miejsca zajęli: Skrzaty Leśne, Buraczki, Rubiny, Nocne Motyle, Błękitne Gepardy, Vitobella, Cichociemni. Gratulujemy wszystkim!

              Wieczorem rozpaliliśmy ognisko. Wspólne pieczenie kiełbasek, było fantastyczną okazją do ćwiczenia umiejętności koncentracji i budowania współpracy. Posprzątanie paleniska, przygotowanie drewna, nabijanie kiełbasek na kije. Starsi koledzy i koleżanki pomagali młodszym. 

              Kolejną atrakcją były ogromne bańki, które przysporzyły wiele radości zarówno uczniom, jak i nauczycielom. 

              No i w końcu… dyskoteka! Imprezę otworzyło uroczyste rozdanie dyplomów i słodkich nagród za uczestnictwo w grze terenowej. Na wyróżnienie zasługują tutaj uczniowie klasy 8, którzy zadbali o organizację zabawy – światła, muzyka, konferansjerka, zabawy taneczne, integracja, „belgijka”, makarena, hity ponadczasowe i współczesne.

              Drugi dzień wycieczki rozpoczął się rozgrzewką. Na zewnątrz było rześko, więc nikt nie rozważał stania w miejscu. Przyszedł także czas na poranną gimnastykę, którą poprowadziła Pani Agnieszka. Następnie udaliśmy się na śniadanie, które zjedliśmy w domowej i ciepłej atmosferze.

              Po śniadaniu wyruszyliśmy na wycieczkę po okolicznych lasach. Nasi dzielni piechurzy pokonywali strome wejścia i zejścia, radzili sobie z przejściami jaskiniowymi i śliskim od jesiennych liści podłożem. Podczas wyprawy, dzięki naszej przewodniczce, poznaliśmy wiele ciekawostek. Wyprawę rozpoczęliśmy lasem bukowym, poznaliśmy objętą ochroną paproć wapieniolubną – języcznik zwyczajny. I znów jesień dodała magii naszej wycieczce, towarzyszył nam deszcz kolorowych liści, mroźne powietrze i delikatne promienie słońca. Niepostrzeżenie znaleźliśmy się w lesie iglastym i przebyliśmy wąwóz. Podziękowaliśmy przyrodzie pracując na jej rzecz, wyrywając (z korzeniami!) roślinę, która okazała się tam intruzem – rdestowiec sachaliński nie miał szans z naszymi uczniami i uczennicami. Do ośrodka wróciliśmy z kieszeniami pełnymi żołędzi i naręczami liściastych bukietów. Było pięknie!

              Wszystkie zajęcia prowadzone przez nauczycieli obejmowały zagadnienia poruszane w ramach projektu ,,Budowanie Mocy Uczenia Się”.

              Wycieczkę zakończyliśmy zbiórką, krótkim podsumowaniem i pizzą! Po drodze postój na rynku w Pilicy.

              Uczniowie wykorzystywali każdą wolną chwilę. Rozmowy do późnych godzin, gry planszowe, gra w piłkę, zabawy ruchowe, śpiewy w autobusie w drodze powrotnej i oklaski… te wspomnienia zostaną z nami na długie lata. Dziękujemy i do zobaczenia!

               

               

          • 2021
            • Rajd pieszy klas 1-3

              Rajd pieszy klas 1-3

              W maju 2021 w ramach projektu "Budowanie Mocy Uczenia się" odbył się rajd pieszy dzieci z młodszych klas.

              Podczas wspólnej wędrówki realizowane były zajęcia projektowe takie jak: trening skutecznego uczenia się, zajęcia przyrodnicze oraz zajęcia matematyczne. 

              Nasza wyprawa jest dowodem na to, że można jednocześnie uczyć się i wspaniale bawić :D

          • 2021
            • Zajęcia terenowe starszych klas w ramach projektu ,,Budowanie Mocy Uczenia się”.

              Zajęcia terenowe starszych klas w ramach projektu ,,Budowanie Mocy Uczenia się”.

               

              W maju 2021 r. uczniowie naszej szkoły brali udział w zajęciach terenowych realizowanych w ramach projektu ,,Budowanie Mocy Uczenia się”.

              Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że jedna nauka czy też przedmiot kryje w sobie kilka innych dziedzin nauki. Przyroda kryje w sobie zagadnienia z dziedziny biologii, fizyki, geografii, chemii.

              Psychologia to  nauka o człowieku, społeczeństwie, która łączy w sobie socjologię, filozofię i biologię.

              Te wszystkie dziedziny nauki przeplatały się na zajęciach terenowych, na których realizowane były cele z zajęć projektowych takich jak: Trening skutecznego uczenia się📝, Klub młodego badacza 🕵️‍♀️, Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne🧠 Zajęcia  przyrodnicze🐌.

              Na zajęciach podczas wykonywania zadań uczniowie utrwalali wcześniej zdobyte wiadomości i zdobywali nowe. Wszystko to możliwe było dzięki wyćwiczonej koncentracji, bo bez niej ani rusz.

              Zadania, zadania, zadania… ileż można się uczyć. Nie ma wątpliwości, że po odpoczynku nasz mózg pracuje lepiej. Potrzebny jest również relaks, luźna rozmowa, żarty i śmiech. Wspólne i indywidualne rozmowy również były. Podczas rozmów przy ognisku dowiedzieliśmy się ciekawych rzeczy o sobie. W życiu nie pomyślelibyśmy, że największym marzeniem Szymona jest...  I na tym przystaniemy. Kto nie był z nami, niech żałuje. 

              Wspólnie spędzony kreatywnie czas na świeżym powietrzu, po długim okresie zdalnego nauczania bez wątpienia, był strzałem w dziesiątkę. Przygoda, przyroda każdej chwili szkoda 🌳🍄🌾🌧️

              Już w naszych głowach rodzą się nowe pomysły na podobne działania.

          • 2021
            • Zajęcia z projektu

              Zajęcia z projektu

              W naszej szkole realizowany jest projekt pt. ,,Budowanie Mocy Uczenia się”. Projekt obejmuje szereg zajęć, których celem jest poprawienie jakości kształcenia. W ramach projektu w klasach realizowane są m. in. zajęcia przyrodnicze. Zajęcia te mają na celu szerzenie idei i rozwijania zainteresowań zjawiskami zachodzącymi w środowisku przyrodniczym z wykorzystaniem metody doświadczenia, eksperymentu oraz kształcenie umiejętności pracy w grupie. Mają one zachęcać i motywować uczniów do poznawania i szacunku środowiska przyrodniczego, uczyć krytycznego myślenia. Uczniowie stawiają hipotezy, samodzielnie przeprowadzają doświadczenia i wyciągają z nich wnioski. Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji z naszych zajęć.

              Po kliknięciu w link proszę włączyć dźwięk oraz przejść do kolejnych stron poprzez przesunięcie palcem po ekranie telefonu lub kliknięcie na strzałkę na monitorze komputera.

              zajęcia